Aktuality
Pozvánka na přednášky zahraničního hosta

Lisbon Summer School in Linguistics 2023
The Linguistics Research Centre of NOVA University Lisbon (NOVA CLUNL) is cordially inviting us to this year’s edition of the Lisbon Summer School in Linguistics which will take place 3rd-7th July 2023 in Lisbon. The invited professors are:
- Metalexicography and the lexicographic practice – Rufus H. Gouws (Stellenbosch University, South Africa)
- Data-Driven Learning and lexical resources – Christina Dechamps (CLUNL | NOVA FCSH, Portugal)
- End-to-end computer-aided terminology work – Patrick Drouin (University of Montreal, Canada)
Registration will be open until June 25 but early registration is recommended.
The program and information on how to register.
Soutěž STUDENT A VĚDA: Lingvistika
Student a věda je soutěž pro studenty bakalářských a magisterských studijních programů všech lingvistických a filologických oborů a ostatních humanitních oborů, jejichž oblast zkoumání s lingvistikou souvisí (filozofie, psychologie, sociologie, historie, mediálních studia apod.).
Úkolem každého přihlášeného studenta je A) předem předložit ukázku své práce v rozsahu maximálně 15 normostran a B) v den konání soutěže předloženou práci v rámci 15 minut ústně odprezentovat. Soutěžní práce se musí týkat jazyka či jazykovědy, dále však nejsou nijak tematicky vymezeny. K dispozici je vždy projektor, takže prezentace či jiný podpůrný materiál ústního projevu je vítán. Po každé prezentaci následuje diskuse.
Příspěvky hodnotí porota složená ze zástupců jednotlivých filozofických/pedagogických fakult a Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.
Příspěvky, které zvítězí v celostátním kole soutěže, jsou publikovány v recenzovaném sborníku.

International Meeting of Young Linguists
You are cordially invited to the annual International Meeting of Young Linguists (15th–16th May 2023 in Olomouc). The conference boasts 24 years’ tradition which started in 2000 at the Institute of the Czech Language of the Academy of Sciences, Prague, and has been continued since 2001 at Palacký University in Olomouc.
Vzpomínka na pana profesora: 8. března 2023
Srdečně zveme na vzpomínkovou událost Vzpomínka na pana profesora, která proběhně 8. března 2023 od 16:30 v učebně V. Havla (KB 2.03), Křížkovského 12. Můžete se těšit na otevření knihovny prof. Kořenského, pestré referáty, přednášky a další program.
Program ke stažení ve formátu pdf


Předmět v letním semestru: KOL/APS
Pozvánka na workshop a přednášky The Artful Brain
Naše spřízněná univerzita z Texasu, Peirce Institute for studies in Pragmaticism, srdečně zve na workshop a sérii přednášek The Artful Brain, které, proběhnou 9. března 2023 (více informací na plakátku). Těšit se můžete i na našeho kolegu sémiotika Martina Švantnera z Univerzity Karlovy.
Nabídka stáže: datový analytik
KOL nabízí stáže v Grantovém centru FF UP na pozici datový analytik. Stáž je vhodná pro studenty magisterského a doktorského studia se základy programování. Nástup bude možný po dohodě a absolvování pracovního pohovoru.
V případě zájmu kontaktujte vedoucí katedry: ludmila.lackova@upol.cz.

Linguistics as adventure: Sociolinguistics and field work

The Department of General Linguistics cordially invites you to a lecture on Linguistics as adventure: Sociolinguistics and field work, which will take place on 23 November 2022 at 10.30 a.m. in classroom KC 2.08. The lecture will be led by Georges Saad, Palacký University, MSCA holder.
Winter School on AI & Society

Přijměte srdečné pozvání na zimní školu AI & Society, která se bude konat 16.–19. ledna 2023.
Studenti UPOL mohou za účast získat kredity (v případě zájmu o kredity prosíme, aby si studenti v letním semestru zapsali předmět s kódem KOL/PZV2).
Registrace je možná do 20.12.2022 na email ludmila.lackova@upol.cz. V rámci registrace prosíme o vyplnění informačního formuláře a jeho zaslání na uvedenou emailovou adresu.
Please accept our cordial invitation to the Winter School on AI & Society which takes place on the 16-19 January 2023.
Students of the Palacky University may get ECTS for participation (please enroll in the KOL/PZV2 course for the summer semester if you wish to get the ECTS).
Registration: to ludmila.lackova@upol.cz until 20.12.2022. Please send the filled form with your registration.
Nabídka kurzů na KOL
Katedra obecné lingvistiky zve na zimní školu a dva přípravné kurzy:
- Zimní škola Umělá inteligence a společnost
16. – 19. ledna 2023 - Přípravný kurz pro navazující studium obecná lingvistika a teorie komunikace
23. března 2023 - Přípravný kurz pro první ročníky bakalářských programů Katedry obecné lingvistiky
24. března 2023
Veškteré informace o kurzech a přihlašování naleznete na http://icv.ff.upol.cz/index.php/pripravne-kurzy/.
Výzkum výzkumu, věda o vědě a metavěda: pozvánka na přednášku
Srdečně zveme na přednášku Radima Hladíka z Filosofického ústavu AV ČR. Tématem přednášky, která se uskuteční 26. 10. 2022 od 11:30 v online podobě, je Výzkum výzkumu, věda o vědě a metavěda.
ZOOM link: cesnet.zoom.us/j/95662390563

Opening of the International Semiotics Institute
We are very happy to invite you to our joint event; the grand opening of the International Semiotics Institute at its new home, Palacký University, Olomouc, and the first session of our new Semiosalong series, "Semiotics of Space", on the 27. October 2022.
The event will be hybrid, with in-person components.
The whole program for the evening will be as follows (all times are in CET):
- 18.30 reception at Křížkovského 12, room KB 2.03.
- 19.00 Opening ceremony for the ISI with the participation of Susan Petrilli, Eero Tarasti, Dario Martinelli, Kalevi Kull, Paul Cobley, Ludmila Lacková, Alin Olteanu and Tyler Bennett.
- 20.00 Lecture by Josep Muntaola "THE CHALLENGE OF THE SEMIOTICS OF SPACE TO THE DESIGN, ARCHITECTURAL AND URBAN PRACTICES AND THEORIES OF TODAY".
- 21.00 Afterparty and buffet dinner at Svatováclavský pivovar
For those of you who cannot join in person in Olomouc, here is the zoom link where you can follow the event: https://cesnet.zoom.us/j/94822106948 (Meeting ID: 948 2210 6948)

Pozvánka na přednášku: Vědecká laboratoř revolucionizuje sociologii
Srdečně zveme na přednášku Jana Maršálka z Filosofického ústavu AV ČR na téma Vědecká laboratoř revolucionizuje sociologii, která se uskuteční ve středu 19. října 2022 od 11:30 v učebně 1.07 (Křížkovkého 14).

Podzimní škola Digital Humanities
Přijměte srdečné pozvání na Podzimní školu Digital Humanities, která se letos uskuteční 17.–21. 10. u nás v Olomouci. Na to, co nás čeká v rámci bohatého a zajímavého programu, se už nyní můžete podívat na této stránce (k dispozici i v angličtině). Našim studentům nabízíme za účast kredity v rámci předmětů KOL/PUK1 nebo KOL/PUK2.
Aktualizované informace:
Program bude probíhat každý den od 8:00 do 14:00.
Pondělí a úterý: zasedací místnost děkanátu, Křížkovského 10
Středa až pátek: učebna 2.07, Křížkovského 14
Zájemce prosíme o registraci na e-mail hana.owsiankova@upol.cz.

Dodatečné výběrové řízení na studijní pobyty ERASMUS na LS 2022/23
Proděkanka pro zahraniční záležitosti FF UP doc. Mgr. Pavlína Flajšarová, Ph.D. vyhlašuje v rámci programu Erasmus dodatečné výběrové řízení na studijní pobyty studentů všech forem a cyklů studia.
Termín pro podání přihlášky: 2. 10. 2022.
Přihláška se podává pouze on-line přes IS STAG (v Moje studium – ECTS výjezdy – Nabídka výjezdů).
Více informací a užitečné odkazy jsou k dispozici na stránkách FF, partnerské instituce naší katedry potom na našem webu v sekci Zahraničí. Nabízeny jsou i krátkodobé výjezdy pro doktorandy.
Pro více informací kontaktujte katederního koordinátora pro zahraniční výjezdy: Ing. Mgr. Lenka Pivoňková, lenka.pivonkova02@upol.cz

Nabídka předmětů na zimní semestr
Rádi bychom upozornili na možnost zápisu těchto povinně volitelných předmětů (B), které proběhnou blokově a jsou vhodné pro všechny stupně studia:
- KOL/SEVE: Přednášky se konají ve večerných hodinách každý druhý čtvrtek od 27/10 až do 08/12/2022 (od 18.00), čtyřikrát za semester. Kurz bude přístupný online, můžete se zúčastnit z pohodlí domova. Přednášky jsou koncipovány jako neformální přátelská setkání. Pro zájemce jsou pořádána i osobní setkání. Pro udělení zápočtu je potřebné se aktivně připojit do diskuze. Téma na ZS 2022 je "semiotics of space". První setkání 27/10 začne slavnostním otevřením International Semiotics Institute (ISI) v Olomouci. Více info na facebookové stránce. Kurz probíhá anglicky.
- KOL/PZV: V ZS 2022 proběhnou dvě přednášky zahraničních hostů. V listopadu přednáška na téma narrative cognition and VR, kterou přednese prof. Luis Emilio Bruni, University of Aalborg, Denmark, Department for Architecture, Design and Media Technology, Cognitive Laboratory. V prosinci je naplánovaná přednáška prof. Diego Krivochen z Oxford University na téma generative grammar and syntax. Kurz probíhá anglicky.
International Semiotics Institute in Olomouc
Starting from this Autumn 2022, the new home of the International Semiotics Institute shall be Palacký University in Olomouc, Czech Republic, under the direction of Assistant Professor Tyler James Bennett.
For more details, please find here the text of the ISI announcement.

Invitation to a gust talk (Pablo Contreras)
Evidence of sound-meaning cues in a typologically and genealogically diverse dataset of two hundred languages
Pablo Contreras
Thursday 08 of September, 12:00, KC 1.07, KOL
Pablo Contreras is a Ph. D. Student at the Department of Psychology, Cornell University. He is a member of the Cognitive Neuroscience Lab at Cornell University and the Co-Mind Lab at the University of California, Los Angeles. His research interests lie in the foundations of modern culturally-transformed human cognition, especially through symbol use, language and categorization.
If you have any questions, please contact Claudio Rodríguez at claudio.rodriguezhiguera@upol.cz.
Please find more information about the guest talk in this abstract.

Pozvánka na studentskou konferenci
Katedra bohemistiky PF UJEP v Ústí nad Labem pořádá studentskou vědeckou konferenci s názvem Škola, jazyk a literatura 2022. Konference je určena studentům bakalářských, magisterských a postgraduálních studijních programů, přičemž v co nejširším tematickém záběru chce umožnit studentům prezentování prací z jazykovědy, literární vědy a z oblasti didaktické (a také jejich publikování v časopise Usta ad Albim BOHEMICA). Konference se bude konat 10. listopadu 2022 od 10,00 na půdě PF UJEP v Ústí nad Labem (Králova výšina 7).
Letní sémiotická škola 2022
V neděli 7.8. začíná Letní sémiotická škola 2022. V případě zájmu se neváhejte přihlásit na email ludmila.lackova@upol.cz. V přiloženém programu se můžete podívat, co všechno je pro zájemce připraveno.

We cordially invite you to "GATHERINGS IN BIOSEMIOTICS 2022".
The conference is organized by the Department of General Linguistics, Faculty of Arts, Palacky University in Olomouc, and the International Society for Biosemiotic Studies. It is held with the support of European Union funds.
A pre-gathering workshop is taking place this weekend at Křížkovského 14 - room 2.05.
From Monday you can look forward to the conference itself. Several important speakers will be introduced, such as Elize Bisanz, Don Favareau, Kalevi Kull, Jamin Pelkey, Arran Gare, Vinicius Romanini, Massimo Leone, and many others. The first day of the conference will take place at Univerzitní 3 - Konvikt, Corpus Christi Chapel; on the following days, we will meet at Křížkovského 10 in Velká Aula.

Pozvánka na mezinárodní konferenci Code Biology
Rádi bychom všechny příznivce (nejen) biosémiotiky pozvali na interdisciplinární konferenci s názvem "Eighth International Conference in Code Biology", která se bude konat 7. – 11. června 2022 v prostorách učebny KC 2.05 na adrese Křížkovského 14, Olomouc. Organizátorem konference je Katedra obecné lingvistiky FF UPOL a The International Society of Code Biology. Více informací naleznete na webových stránkách www.codebiology.org. Program konference je k dispozici zde.
Call for papers – LSP 2022
LSP 2022 – Shaping knowledge through language: LSP in theory and practice
23rd International Conference on Languages for Specific Purposes | September 12-13, 2022 | NOVA University Lisbon
The 23rd International Conference on Languages for Specific Purposes (LSP 2022) will take place at the NOVA University in Lisbon, Portugal.
Under this year’s motto “Shaping knowledge through language: LSP in theory and practice”, it aims to provide a meeting and sharing point to showcase the current and most recent LSP-related theoretical and methodological perspectives, oriented towards knowledge organisation in the digital age.
This conference seeks to gather not only language specialists but also experts from multiple areas and activities, whose methods of organising knowledge and their respective discourses in a specialised context introduce new research and/or applications that permeate the main challenges of the 21st century.
Keynote speakers:
Maria Teresa Zanola – Italy
Pamela Faber – Spain
Jan Engberg – Denmark

Summer Innovation Academic Course (University of Haifa, Israel)

Rádi bychom informovali o možnosti přihlásit se na letní akademický kurz zaměřený na inovace, který se koná v izraelské Haifě. Bližší informace jsou k dispozici v přiložených souborech:
Pozvánka na workshop Digital Humanities pro budoucnost (aktualizovaný program)

Pozvánka na workshop "Image in Digital Humanities"

Studentům absolventských ročníků: zápis na SZZK
Připomínáme studentům absolventských ročníků povinnost přihlásit sa na SZZK a na obhajobu ve Stagu podle těchto pokynů. Termín konání letních SZZK a obhajoby na KOL je 31. 5. 2022.
Komárkova jazykovědná Olomouc

Nespočetněkrát studenti Katedry obecné lingvistiky FF UP konstruovali gramatiky ze sémantické báze, prováděli komplexní analýzy komunikačního procesu a textu, navrhovali procesuální gramatiky. Pan profesor Kořenský byl duší a géniem katedry od jejího vzniku. Studenti se ve stejné míře obávali jeho zkoušek, jako obdivovali jeho šarm, eleganci, důvtip a umění přednášet. Hlas pana profesora už nikdy nezazní v přednáškových sálech a učebnách, jazykové hry už nikdy nebudou ty stejné. Ticho a prázdno se ale snadno vyplní teplým pocitem ze vzpomínek na semináře, debaty, zábavné historky, které pán profesor tak rád vyprávěl, jeho kouzelný šibalský úsměv a věčnou jiskru v očích. Pan profesor Kořenský ještě jako osmdesátiletý přednášel nová média a byl v tom dobrý. Zdánlivý paradox jenom potvrzuje fakt, že pan profesor byl duchem mnohem mladší, než mnozí z jeho studentů a až do svých posledních dnů plně oddaný jazykovědě a studiu komunikace. Pan profesor Jan Kořenský nás opustil ve věku nedožitých 85 let. Jeho aktivní způsob života a láska ke kultuře, filozofii a jazyku, které pěstoval do vysokého věku, svědčí o tom, že čas není nezvratný. Pan profesor bude navždy žít v jeho knihách a znovu a znovu, pokaždé, když si studenti či lingvisté otevřou některou z jeho publikací, se nám přihovoří svým laskavým tónem. Pan profesor bude navždy žít v našich srdcích a jeho morální kompas bude navigovat další generace nejen v jazykovědných oborech.
EU Careers Ambassadors 2022/2023 – Call for applications
The network of EU Careers Student Ambassadors helps raising awareness about career opportunities in the EU institutions. They play an important role in targeting talented young people on campus, by organising and participating in many different events and career fairs, as well as promoting EU Careers through dedicated Facebook and Instagram pages. EPSO highly appreciate their efforts and are looking forward to continuing with this programme in the 2022/23 academic year.
The selection process involves the following stages:
- Interested candidates complete an online application on EPSO website (from 18 February to 18 March 2022).
- Shortlisted candidates complete a short online interview (April 2022 – further details will follow at a later stage).
- Successful candidates get notified in May 2022 at the latest.
All selected Ambassadors will attend a training session organised by EU Careers in October 2022, either online or in Brussels (to be confirmed at a later stage).
If you have questions please do not hesitate to contact EPSO-CAREERS-AMBASSADOR@ec.europa.eu.
Všem studentům z Ukrajiny a Ruska
Pokud potřebujete jakýkoli druh pomoci, neváhejte se obrátit na vedoucí katedry prostřednictvím emailu ludmila.lackova@upol.cz.
To all students from Ukraine and Russia: If you need any kind of assistance, please do not hesitate to contact the Head of Department via email ludmila.lackova@upol.cz.

Pozvánka na konferenci "Humanities going digital from Olomouc to Pecz and Lisbon"
Rádi bychom Vás pozvali na mezinárodní konferenci „Humanities going digital from Olomouc to Pecz and Lisbon“, realizovanou Katedrou obecné lingvistiky FF UPOL v rámci projektu „Humanities going Digital“ (2020-1-CZ01-KA226-HE-094363). Tento projekt reaguje na aktuální situaci spojenou s epidemií covid-19 a jejím dopadem na vysokoškolskou výuku. Ukazuje se, že při přesunu výuky do online prostředí není možné implementovat standardní výukové postupy a je nutné rozvíjet nové způsoby práce se studenty. Více informací o projektu naleznete na https://digital-humanities.upol.cz/.
Konference se uskuteční již tento pátek 18. 2. 2022 od 9:00 do 18:30 hodin, a to v online podobě prostřednictvím platformy Zoom. Své příspěvky představí řečníci tří partnerských univerzit (Olomouc, Pécs a Lisabon) ve třech časových blocích. Zde naleznete podrobný harmonogram konference a jednotlivé abstrakty.
Zoom link: https://cesnet.zoom.us/j/93710156614
Těšíme se na Vaši účast.
Finanční podpora pro vědecko-výzkumné nebo umělecko-tvůrčí projekty
Získejte příležitost ke svému rozvoji a vzdělávání a finanční podporu pro své vědecko-výzkumné nebo umělecko-tvůrčí projekty.
Podporujeme umělce, kreativce, badatele a inovátory z řad studentů magisterských a doktorských programů.
Detailní informace k aktuální výzvě Nadačního fondu, která je otevřená od 7. 2. do 14. 3. 2022, najdete v dokumentu 7. výzva NF UP 2022
Studenti mohou získané peníze využít například na nákup letenek, uhrazení pobytu, literatury, vědeckého materiálu a podobně. Jednoduše řečeno: na cokoliv, co jim pomůže při realizaci jejich vědeckého nebo uměleckého záměru.
V nové výzvě bude rozděleno 650 tisíc korun. Na projekt může student získat až 200 tisíc korun, přičemž o výši příspěvku i o tom, který projekt podporu získá, rozhoduje Správní rada NF. Peníze jsou na jeden rok, během něhož by měl student své představy realizovat.
Jednou z důležitých podmínek je, aby měl projekt nebo výzkum mezinárodní přesah.
Péče fondu nekončí přidělením peněz. Součástí pomoci je vzdělávací program, v němž se studenti seznamují například s některými manažerskými technikami, které se využívají při řízení vědy, mají možnost se nechat zasvětit do koučinku, time managementu atd. Důležitá je i popularizace vědy, na kterou fond klade u mladých vědců a umělců značný důraz. Proto se mohou zúčastnit i workshopů, v nichž se seznamují s prací médií atd.
Před odesláním žádostí si prosím dobře nastudujte sekci Frequently asked questions.
On-line seminář pro zájemce o podporu „Uspějte ve výzvě Nadačního fondu“, kde se můžete zeptat na vše, co vás k výzvě zajímá, proběhne 1. 3. 2022 v čase 13:30-15:00, kdy budete mít příležitost vaše projekty před odevzdáním zkonzultovat. Účast vřele doporučujeme! Události najdete na Facebooku.
Registrační systém pro příjem vašich žádostí najdete na webových stránkách Nadačního fondu UP.
Po odeslání žádosti obdržíte potvrzovací mail!
Pokud budete mít další otázky, obraťte se prosím na koordinátorku fondu Katrin Stark.
Přejeme dobré nápady a hodně štěstí!
Krátkodobé mobility pro doktorandy
Rádi bychom upozornili všechny doktorandy, že od 11. 2. do 28. 2. si mohou prostřednictvím IS STAG podávat přihlášky do výběrového řízení na krátkodobé doktorandské Erasmus mobility pro ak. rok 2022/2023 (v nabídce výjezdů uvedeno jako Erasmus na AR 2022/23 – krátkodobé výjezdy doktorandů). Délka výjezdu je 5–30 dní a je možné vyjet na jakoukoliv smluvní univerzitu FF UP. Stačí vyplnit přihlášku a napsat krátký motivační dopis.
Pro více informací lze kontaktovat referentku ZO FF Janu Hořákovou (j.horakova@upol.cz), případně koordinátorku KOL Hanu Owsiankovou (hana.owsiankova@upol.cz).

Výběrové řízení na Erasmus na akademický rok 2022/2023
Nabízené předměty na LS
Rádi bychom studenty upozornili na možnost zapsat si v letním semestru mimo jiné tyto kurzy:
VMMT2 (Matematické modelování textu 2)
- Naučíte se strojové učení, počítačové zpracování dat.
VMMT3 (Matematické modelování textu 3)
- Naučíte se deeplearning, vytvářet umělé neuronové sítě.
Podmínkou pro zápis předmětů je absolvování alespoň předmětu Programování 1. Doporučením (nikoli však podmínkou) je mít zároveň zapsaný i kurz Programování 2.

Nabídka studentské pracovní stáže ve firmě Digiteq Automotive
Srdečně zveme studenty KOL na info setkání ohledně pracovních stáží (viz pozvánka níže). Stáž je určena primárně Mgr studentům. Bc studenti jsou též zváni, pokud mají zájem o představení možnosti uplatnění po studiu.
Co může student obecné lingvistiky přinést koncernu Volkswagen?
Nabídka studentské pracovní stáže ve firmě Digiteq Automotive
KOL FF UP ve spolupráci s firmou Digiteq Automotive vypisuje na letní semestr ak. roku 2021/2022 možnost ucházet se o 1 volné místo stážisty/stážistky v týmu Language development (LDE).
Tento tým se podílí na vývoji SW pro ŠKODA Auto a má na starost například správu textových databází pro infotainment vozu či testování kvality překladů rodilými mluvčími.
Cílem stáže je nabídnout studentům možnost uplatnění svých teoretických znalostí v reálné praxi. Po dobu 5 měsíců bude stážista pracovat na realizaci vybraného tématu + bude zapojen do práce LDE týmu (7,5 - 15h týdně).
Odměna bude formou DPP. Za stáž student obdrží také 6 kreditů (KOL/LIST).
Zájemci o VŘ prosím hlaste zájem Ľudmile Lackové (ludmila.lackova@upol.cz).
Témata:
• Tvorba paralelního korpusu ze ŠKODA infotainment textů
• Crowdsourcing vybraných pojmových dvojic (A-B testing)
• Postojová analýza hlasových promluv digitálního asistenta
• Detekce germanismů v překladech
• Komplexní analýza ekonomie jazyka varovných zpráv v automobilu
• + další dle domluvy
Více informací se zájemci dozví na online info schůzce s představiteli firmy Digiteq Automotive 7.2.2022 9:45-11:15.
Přípravný kurz pro zájemce o navazující magisterské studium
Rádi bychom pozvali všechny zájemce o navazující magisterské studium na KOL na jednodenní přípravný kurz, který se uskuteční 25. 3. 2022.
Na kurz se přihlašujte prostřednictvím portálu CŽV.
Obsah kurzu:
Členové katedry obecné lingvistiky představí problematiku jazyka a komunikace, analýzy textu a také odbornou profilaci katedry. Doporučí uchazečům relevantní literaturu k přípravě na přijímací řízení a také nastíní vhodnou formu seminární práce, odborného článku apod. k ústnímu pohovoru. Uchazečům budou představeny i konkrétnější odborné směry (kvantitativní lingvistika, sémiotika, biosémiotika, filosofie vědy, psycholingvistika, analýzy diskurzů a další), kterým se zájemci mohou v průběhu studia věnovat a jejichž rámcová znalost bude u příjímacího pohovoru velmi vítána.

Pozvánka na Den otevřených dveří
Všechny zájemce o studium lingvistiky srdečně zveme na Den otevřených dveří, který se uskuteční 15. ledna online formou přes Facebook naší katedry. Již nyní se můžete na našem YouTube kanále podívat, jaké uplatnění našli naši absolventi a jaké jsou jejich zkušenosti ze studia.
Program:
10.30: představení katedry, obory, předměty, uplatnění
11.00: mini-přednáška (ukázka výuky): Sémiotika
11.30: mini-přednáška (ukázka výuky): Psycholingvistika
12.00: mini-přednáška (ukázka výuky): Lingvistika a počítačová bezpečnost
Po celou dobu programu nás také můžete kontaktovat prostřednictvím chatu na Facebooku, kde rádi zodpovíme vaše dotazy.

Pozvánka na středeční přednášku

Pozvánka na webinář o "contract cheatingu"
Milé studentky, milí studenti,
dovolte, abychom Vás co možná nejsrdečněji pozvali na velmi zajímavý webinář ve spolupráci s Ing. Veronikou Králíkovou z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Lektorka se věnuje problematice podvodnému psaní na zakázku, takzvanému contract cheatingu, a domníváme se, že by pro Vás informace z workshopu mohly být přínosné v rámci budování Vaší studijní kariéry.
Webinář se uskuteční 23. 11. 2021 od 18:00 v online podobě na platformě ZOOM a je určen všem studentům bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů. Přihlašovat se můžete ZDE.
Více informací o naší aktuální nabídce vzdělávacích aktivit se dozvíte na stránkách Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce www.upol.cz/odv.
Těšíme se na setkání s Vámi na tomto či jakémkoli jiném programu CŽV.
Prof. Mgr. MgA. Vít Zouhar, Ph.D. – prorektor UP pro studium
Mgr. Klára Tesaříková Čermáková – vedoucí Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce

Pozvánka na přednášku v rámci Týdne humanitních věd
V úterý 16.11. v 16:30 v KB 2.18 na Křížkovského 12 vás zveme na přednášku Vladimíra Matlacha: Data, metadata a vztahy
Dnešní doba nám díky počítačům a digitalizací umožnuje nahlížet na různé aspekty lidského chování způsoby, které kombinují mezioborové znalosti humnitních a přírodovědních věd. V této přednášce se zaměříme na to, jakým způsobem lze z dat a metadat číst a získávat digitalizované vztahy, které na první pohled nemusí být vůbec zřetelné, a to ať už mezi lidmi, místy nebo věcmi. Povíme si, jak je ze zjištěných vztahů možné vyčíst zajímavé informace a jak lze sítě, které tyto vztahy tvoří, interpretovat jako celek. Přijďte se podívat, jak je možné z beletrie vytvořit síť postav, jak se analyzují sociální sítě a jakou roli v tomto hraje matematika.
Erasmus Days 2021

Pozvánka na Erasmus Days 2021 – 14.–16. října 2021
Rádi bychom pozvali naše studenty i akademické pracovníky ve dnech 14.–16. října 2021 na Erasmus Days 2021,
v rámci nichž chystáme na Zahraničním oddělení UP pestrý program.
Těšit se můžete například na Erasmus+ Mobility Day, prezentace absolventů, projektů programu Erasmus+ a další.
Současně budou probíhat dílčí akce na jednotlivých fakultách a pracovištích.
Program Erasmus Days 2021 na Univerzitě Palackého*
Čtvrtek 14. 10. 2021
10:00 – 16:00 Erasmus+ Mobility Day – Informační stánek Zahraničního oddělení UP (přízemí/recepce Zbrojnice) + ESN UP Olomouc
14:30 – 16:30 Prezentace možností výjezdů pro studenty LF, osobní zkušenosti studentů z výjezdů (Teoretické ústavy LF, dostavba, učebna 2.517)
Pátek 15. 10. 2021
10:00 – 11:30 Do Něměcka na zkušenou – prezentace projektu (čas a místo budou upřesněny)
15:00 – 19:00 Program a zábavné aktivity na PF pro studenty a zaměstnance PF UP
19:00 – 20:00 Promítání studentských videí a vyhlášení soutěže o nej "video z Erasmu" (Právnická fakulta UP)
Sobota 16. 10. 2021
10:00 – 11:30 Erasmus Café – neformální povídání u kávy o možnostech jak a kam vycestovat, zkušenosti absolventů (Coffee Library, Biskupské nám. 1). Pro prvních 30 návštěvníků káva nebo čaj zdarma.
Na Fakultě zdravotnických věd UP budou také od 11.–15. 10. 2021 v hodinách anglického jazyka probíhat Prezentace zahraničních studentů Erasmus+. Na Facebooku FZV UP také probíhá do 15. 10. 2021 fotografická soutěž pro studenty FZV.
Připojte se k události na Facebooku.
Obecné informace k akci jsou dostupné na www.erasmusdays.eu.
* Program proběhne v souladu s aktuálními epidemiologickými opatřeními. Je nutné předložit certifikát O-N-T a nosit respirátor. Organizátoři si vyhrazují právo na změnu v programu.
Podzimní škola Digital Humanities: přihlašování
Milí studenti, stále ještě zbývá několik míst na podzimní školu Digital Humanities.
Přihlašovat se je možné do úterý 12. 10. V případě zájmu kontaktujte mgr. Hanu Owsiankovou na e-mail hana.owsiankova@upol.cz.
Ubytování je zajištěno v krásném horském středisku Alpejski Dwór.

DAAD - studijní a výzkumné pobyty v Německu
Deutsche Akademische AustauschDienst (DAAD) nabízí:
- pro studenty od 2. ročníku na VŠ: stipendia k účasti na letním kurzu NJ v roce 2021 (výše stipendia činí 1 061 EUR)
- pro studenty v posledním ročníku BSP nebo pro absolventy: stipendia ke studiu magisterských programů ve všech vědních oborech v délce 10 až 24 měsíců (výše stipendia činí 861 EUR měsíčně)
- pro studenty v posledním ročníku BSP nebo pro absolventy: stipendia ke studiu MSP v oborech architektura, výtvarné umění, design, vizuální komunikace, film, scénické umění a hudba v délce 10 až 24 měsíců (výše stipendia činí 861 EUR měsíčně)
- pro studenty DSP, postdoktorandy, vědecký dorost, absolventy MSP, výjimečně pro absolventy BSP: výzkumná stipendia v délce 1 až 12 měsíců, resp. v rámci cotutelle s maximální délkou 2 roky (výše stipendia činí 861 EUR měsíčně pro absolventy a 1200 EUR měsíčně pro doktorandy a postdoktorandy)
Seznam požadovaných dokumentů pro jednotlivá stipendia naleznete ve stipendijní nabídce pod odkazem na web DAAD. Dokumenty se nahrávají do portálu DAAD, který je již otevřen pro přijímání žádostí.
Zároveň žádáme zájemce o vyplnění registračního formuláře Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia, pokud není ve stipendijní nabídce uvedeno jinak.
Termín podání pro studijní a výzkumná stipendia je 16. 11. 2021, pro stipendia k účasti na letním kurzu je 1. 12. 2021.
AKTION
Program AKTION nabízí stipendia na pobyty v Rakousku pro přípravu diplomové, disertační nebo habilitační práce, dále stipendia k účasti na letních školách němčiny/češtiny v tandemu s rakouskými studenty (tzv. Sommerkollegs) a stipendia pro VŠ pedagogy pro absolvování výzkumného/přednáškového pobytu.
Podmínky podání přihlášky a přehled termínů najdete ZDE.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:
- Zájemce o výjezd přes AKTION se musí nejdříve zaregistrovat a online vyplnit přihlášku AIA "Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia" na ZDE.
- Zároveň je nutné vyplnit online přihlášku v IS STAG a výše zmíněný vyplněný a podepsaný formulář "Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia" k přihlášce v IS STAG nahrát do sekce Požadované dokumenty.
Deadline: 31. 10. 2021
Užitečné odkazy:
AIA - studiní, výzkumné pobyty a letní školy 2022/23 - nabídka stipendií MŠMT
Akademická informační agentura Domu zahraničních spolupráce MŠMT nabízí studentům BSP, MSP a DSP i akademickým pracovníkům stipendia na studijní a výzkumné pobyty do vybraných zemí, s kterými má MŠMT uzavřenu mezinárodní smlouvu.
Katalog destinací, podmínky podání přihlášky a přehled termínů podání přihlášky (POZOR! Termíny bývají různé!) najdete ZDE.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ pro studenty FF UP:
- Je nutné si nejdříve online vyplnit, pak vytisknout a podepsat formulář AIA "Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia" ZDE
- Poté je nutné online vyplnit přihlášku v IS STAG v příslušné Nabídce výjezdu (viz níže) a výše zmíněný vyplněný a podepsaný formulář "Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia" k přihlášce v IS STAG nahrát do sekce Požadované dokumenty.
- Následně "Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia" potvrdí Zahraniční oddělení FF a pošle jej studentovi e-mailem na jeho školní e-mailovou adresu. Nabídky výjezdů AIA v IS STAG: Moje studium → ECTS výjezdy → Nabídka výjezdů → Podat přihlášku →
AIA – stipendia MŠMT na AR 2022/2
AIA – stipendia MŠMT na letní školy AR 2021/22
Kontakt: Jana Hořáková, Zahraniční oddělení FF UP
Užitečné odkazy:
- https://www.dzs.cz/sites/default/files/2020-10/katalog%20DZS_AIA_2021-2022.pdf
- http://aia-databaze.zahranici-stipendium.cz/modules/aia/ - formulář
- https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranicni-mobility/moznosti-vyjezdu-do-zahranici/
Přehled letních škol
- ALBÁNIE: LŠ albánského jazyka
- BULHARSKO: LŠ bulharštiny + zimní seminář balkanistiky pro studenty a učitele VŠ
- NĚMECKO – DAAD: letní kurz
- ESTONSKO: letní a zimní tematicky zaměřené kurzy (včetně jazykových kurzů)
- GRUZIE: jazykově a oborově zaměřené LŠ
- KOREA: LŠ korejštiny
- LITVA: ZŠ a LŠ litevštiny: https://studyin.lt/
- LOTYŠSKO: tematicky a oborově zaměřené LŠ
- MAĎARSKO: LŠ maďarštiny →
- POLSKO: LŠ polského jazyka a kultury
- RUMUNSKO: LŠ rumunštiny
- RUSKO: LŠ ruského jazyka
Více info ZDE
CEEPUS na LS 2021/2022
Středoevropský výměnný program CEEPUS nabízí výměnné pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP v délce od 1 do 10 měsíců. Zapojeny jsou tyto země:
Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina a Makedonie.
Přihlašování: online přes ceepus.info, zároveň je nutné se zaregistrovat i do IS STAG (Moje studium – ECTS výjezdy – Nabídka výjezdů) do nabídky výjezdu s názvem CEEPUS na LS 2021/22
Název sítě KOL: Slavic Philology and its Cultural Context
Deadline: 31. 10. 2021
Bližší informace najdete ZDE
FREEMOVER na rok 2022
Tato nabídka je určena studentům DSP všech studijních programů.
Finanční podpora je určena na výjezdy studentů na konference v zahraničí či na výzkumné pobyty do zahraničí.
Min. délka pobytu 3 dny (konference) až 3 měsíce (výzkumný pobyt).
Přihlašování online přes STAG – Moje studium – ECTS výjezdy – Nabídka výjezdů
Deadline VŘ 5. 11. 2021
2. kolo výběrového řízení Mezinárodní kreditové mobility KA107 na LS 2021/2022
Program KA107 umožňuje vysílat studenty a zaměstnance mimo země EU. Využijte této příležitosti a vyjeďte s KOL studovat na Univerzitu v Haifě (Izrael)!
Kdo může vyjet:
- Student je zapsaný do akreditovaného studijního programu na UP (bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program).
- Student řádně ukončil minimálně první ročník studia na VŠ (forma prezenční, kombinovaná i distanční).
- Délka studijního pobytu je stanovena na minimálně 3 měsíce (trimestr), maximálně 12 měsíců – vždy v rámci jednoho studijního cyklu (tzn. součet všech studijních pobytů Erasmus+ a praktických stáží Erasmus+ v dané úrovni studia nepřesáhne 12 měsíců).
- Student musí být po celou dobu plánovaného pobytu v zahraničí studentem UP (před výjezdem do zahraničí nebo během studijního pobytu není možné studium na UP ukončit nebo přerušit).
Deadline pro nominace je 31. 10. 2021!
V případě zájmu o výjezd kontaktujte: hana.owsiankova@upol.cz
Více informací k zahraničním mobilitám katedry ZDE.
Informace k programu KA107 ZDE.
2. kolo výběrového řízení na studijní pobyty přes Erasmus+ na LS 2021/2022
Studijní pobyt v zahraničí je jedinečná zkušenost. Za hranicemi důvěrně známého prostředí vás čekají zážitky, které vám už nikdy nikdo nevezme, naučíte se opravdu používat cizí jazyk, poznáte nové přátele, zbavíte se stereotypu, osamostatníte se, stanete se tolerantnější k "jinému" a odlišnému, najdete si tam třeba i pracovní stáž na léto, v neposlední řadě si vylepšíte životopis.
Pokud tedy uvažujete o výjezdu někam za hranice všedních dnů, přihlaste se na Erasmus!
2. kolo výběrového řízení probíhá právě teď přes IS STAG – Moje studium – ECTS výjezdy – Nabídka výjezdů
Přihláška se podává pouze online.
POZOR! Každá katedra FF má vypsáno svoje vlastní výběrové řízení a vymezen vlastní termín pro podávání přihlášek. Sledujte proto informační nástěnky a FB své katedry, či sekce.
Všechna VŘ budou na FF UP ukončena 1. 10. 2021.
Nabídka výjezdů je pro:
- hlásit se mohou studenti 1. až 3. ročníku bakalářského nebo 1. až 2. ročníku magisterského studijního programu nebo 1. až 3. ročníku doktorského programu
- min. počet měsíců výjezdu jsou 3
- student si může podat pouze 1 přihlášku a v rámci jedné přihlášky může napsat do wordovského dokumentu 1 - max. 3 univerzity dle priority (pokud má zájem o více univerzit)
Užitečné odkazy:
Webinář - Stipendia do USA pro studenty (na akademický rok 2022/3) - Fulbright
Máte zájem o naše stipendium na rok 2022/2023? Přijďte na webinář ke stipendiím pro uchazeče, kteří již mají ukončené bakalářské studium a chtějí v USA realizovat svůj výzkumný projekt během magisterského či doktorského studia. Na Vaše dotazy k přihlášce, výběrovému řízení a pobytu v USA
Koumáte-li stále nad předměty, mohla by vás oslovit molekulární fylogenetika.

24th International Conference of Text, Speech and Dialogue
6.–7. 9. 2021
organizátor: Západočeská Univerzita v Plzni – Fakulta aplikovaných věd, Katedra informatiky a výpočetní techniky + UPOL – FF, Katedra obecné lingvistiky
hlavní témata:
- Speech Recognition
—multilingual, continuous, emotional speech, handicapped speaker, out-of-vocabulary words, alternative way of feature extraction, new models for acoustic and language modelling, - Corpora and Language Resources
—monolingual, multilingual, text, and spoken corpora, large web corpora, disambiguation, specialized lexicons, dictionaries, - Speech and Spoken Language Generation
—multilingual, high fidelity speech synthesis, computer singing, - Tagging, Classification and Parsing of Text and Speech
—multilingual processing, sentiment analysis, credibility analysis, automatic text labeling, summarization, authorship attribution, - Semantic Processing of Text and Speech
—information extraction, information retrieval, data mining, semantic web, knowledge representation, inference, ontologies, sense disambiguation, plagiarism detection, - Integrating Applications of Text and Speech Processing
—machine translation, natural language understanding, question-answering strategies, assistive technologies, - Automatic Dialogue Systems
—self-learning, multilingual, question-answering systems, dialogue strategies, prosody in dialogues, - Multimodal Techniques and Modelling
—video processing, facial animation, visual speech synthesis, user modelling, emotion and personality modelling.
CALL FOR PHD APPLICATIONS
Department of General Linguistics, Palacký University in Olomouc, Czech Republic, offers a unique PhD Program in Linguistics and Digital Humanities (LDH). LDH attracts bright students, young researchers, and professors at the interdisciplinary and international level.
IFORMATION HERE
Máte rádi češtinu? My ano! Naši studenti vytváří lingvistickou deskovou hru doprovázenou kartami s otázkami ohledně českého jazyka. Od etymologie názvů měsíců po frekvenci výskytu příjmení, vše intuitivní formou. Ostatně dostali se se svou deskovkou do finále Podnikavé hlavy. Bližší info brzy!


Opatření vedení FF UP v souvislosti s mimořádnou situací kolem epidemie COVID-19
- Veškeré informace k opatřením naleznete ZDE
PhD pozice v programu Lingvistika a Digital Humanities
Katedra obecné lingvistiky vypisuje tři pozice v doktorském studiu Lingvistika a Digital Humanities se zaměřením na strukturu nízko frekventovaného lexika. Pozice jsou součástí týmu zaměřeného na výzkum nízko frekventovaného lexika, projektových aktivit týmu (účast doktorandů v řadě projektů a společná příprava projektů nových), a dlouhodobé koncepce směřující ke vzniku výzkumné laboratoře. Přihlášky nemají žádné specifické prerekvizity – hlásit se může každý se zájmem o téma nebo s konkrétním záměrem. Podmínkou je nadšení do intenzivního výzkumu.
Témata výzkumu zahrnují:
- Atribuce textu za užití nízko frekventovaného lexika
- Identifikace autorské struktury nízko frekventovaného lexika pro testování frekvenčního efektu metodou lexical decision task
- Příprava forenzních standardů při využití struktury nízko frekventovaného lexika
- Testování nízko frekventovaného lexika v oblasti vyhledávání informací
- Využití nízko frekventovaného lexika v oblasti kritické analýzy diskurzu
- Formulování teoretických východisek souvisejících se strukturou nízko frekventovaného lexika (langue – parolová opozice, struktura textu)
- Evaluace koncepcí mentálního lexikonu vzhledem ke znalosti struktury nízko frekventovaného lexika

Všechny studenty, vyučující a přátele lingvistiky zveme na online Aktiv! U piva se tento semestr asi nepotkáme, ale můžeme se tomu aspoň přiblížit. Připojte se ve středu 24. 3. na platformu SpatialChat (budeme distribuovat link) a popovídejte si se svými spolužáky a vyučujícími. Budeme se na vás těšit od 18:30.
Těšíme se na e-setkání!

Stipendijní nabídka na studijní a výzkumný pobyt pro studenty a učitele VŠ do Polska
Studenti BSP, MSP a DSP mohou žádat o stipendium do Polska na studijní a výzkumný pobyt v délce 2-10 měsíců. 40 ze 120 stipendijních měsíců je vyhrazeno pro studenty oboru polská filologie. Výše stipendia činí 9 000 Kč měsíčně pro studenty BSP a MSP a 9 500 Kč měsíčně pro doktorandy.
Akademičtí pracovníci mohou žádat o stipendium do Polska na studijní a výzkumný pobyt v délce 1-5 měsíců se stipendijní podporou ve výši 9 500 Kč měsíčně.
Zájemci o tato stipendia odevzdávají vyplněný a potvrzený Návrh na vyslání / Žádost o přiznání stipendia spolu s formulářem přihlášky polské agentury NAWA včetně požadovaných příloh v AJ nebo PJ.
Povinné přílohy pro studenty jsou životopis včetně zdůvodnění výběru přijímající instituce v Polsku, doklad o vykonaných zkouškách, resp. dodatek k diplomu, doporučující dopis, akceptační dopis přijímající instituce.
Seznam povinných příloh pro akademické pracovníky zahrnuje plán studijního/výzkumného pobytu včetně zdůvodnění výběru přijímající instituce v Polsku, životopis včetně seznamu publikací, akceptační dopis přijímací instituce, kopie nejvyššího získaného diplomu.
Termín podání žádosti je 16. února 2021 do 12 hodin.
Žádost se může doručit dvěma způsoby:
- poštou, v tomto případě se odevzdá formulář NAWA včetně příloh v AJ nebo PJ ve dvojím vyhotovením (originál + kopie) do kanceláře AIA, Dům zahraniční spolupráce, Na Poříčí 1035/4, 110 00 Praha 1
- e-mailem ve formátu PDF (v jednom vyhotovením) na adresu e-podatelna@dzs.cz.
Aktualizovaná témata bakalářských a magisterských diplomových prací
- Aktualizovali jsme témata závěrečných prací, podívat se můžete ZDE
Erasmus+ 2021/2022
Do 07. 02. se můžete přihlašovat na studijní pobyty Erasmus+.
- nově jsou vám otevřeny slouvy v rámci celé FF, tj. ne pouze naše katederní
- přihlašovat se mohou studenti Bc, Mgr i PhD studia
- nově se na Erasmus+ přihlašuje přes STAG, viz návod ZDE
- informační plakát ZDE
Čemu věřit
Dan Faltýnek se v nově vydané sbírce esejí Čemu věřit nakladatelstí Nová beseda spolu s dalšími autory zamýšlí nad hranicí mezi fakty a nepravdami a obecně orientací v dnešní zapeklité spoelčnosti. Kdo nevěří, ať čte dále!
- Orientace ve společnosti a každodenním dění a vztahování se ke světu vychází také ze schopnosti a možnosti rozeznat fakta od názorů a od nepravd; vidět jasně obrysy věcí a událostí a kriticky myslet o jejich obsahu. Kromě světa reflektovat i sebe, svojí pozici v něm, a pak činit rozhodnutí. Pojmy jako pravda a pravdivost byly samozřejmě vždy víceznačné. Avšak i když jak historickou, tak aktuální mnohoznačnost takovýchto kritických pojmů budeme brát jako nutné východisko, je současný kontext, v němž se má člověk rozhodovat a konat, znejišťující v tolika oblastech a nabízející tak vrstevnaté a typově různé víceznačnosti, že se stává neustále obtížnějším najít jakési „pevné body“, o které by se jeho každodenní existence, vytváření názorů a praktické jednání mohly opřít.
- Co jsou ty opěrné body, ostrůvky možností důvěry? Jsou v konkrétních lidech, v institucích, v umění, v systémech, inteligenci, určitých poznatcích, postupech či vědách? Nad tématem „Čemu věřit“ se zamýšlí autoři nakladatelství Nová beseda, kteří jsou odbornými autoritami a mysliteli v různých oborech a oblastech poznání.

Třikrát o autorství
Nový rok začínáme publikací! V lednu totiž vychází ve Vydavatelství Univerzity Palackého knížka Třikrát o autorství – soubor studentských prací, které spojuje tematika forenzní lingvistiky a pátrání po původu a autorech textů.
Dočtete se zde například, co je Voynichův rukopis a proč je zajímavý pro lingvisty nebo jak můžeme určit autory textů na základě kvalitativně-kvantitativních metod.
Třikrát o autorství bude již brzy k dispozici v elektronické i tištěné podobě na stránkách VUP.

Den otevřených dveří - online 16. ledna
- DOD bude probíhat online na Zoomu, všichni jste srdečně zváni: https://cesnet.zoom.us/j/92953565258



LINGVISTIKA POMÁHÁ
Rok 2020 byl dlouhý a pro všechny náročný… blížíme se ale k jeho konci a s tím se pojí i Vánoce. Letos bychom možná více než kdy dříve měli myslet na ostatní.
Na Katedře obecné lingvistiky bychom rádi podpořili dobrou věc. Jenže každý chce podpořit něco jiného – ať už jde o pejsky v útulku, sirotky, domovy důchodců nebo rozvojové země… zkrátka někde pomoct.
Rozhodli jsme se proto na katedře rozsvítit stromek a individuálně přispět na to, co je pro nás důležité. Chceme náš zájem sdílet s našimi zaměstnanci, studenty a všemi přáteli lingvistiky. Přidejte se k nám a v rámci akce Lingvistika pomáhá podpořte dobrou věc podle vašeho výběru – charitu, neziskovku, útulek či cokoliv jiného a dejte nám o tom vědět (například zašlete kopii potvrzení o darování, certifikátu či jen informaci o vaší aktivitě). Před Štědrým dnem vše došlé „rozbalíme“ a zjistíme, kde všude lingvistika pomohla.
Jak to může fungovat?
- Příklad 1: Chci podpořit českou přírodu a rozhodnu se pořídit darovací certifikát na půdu Nového pralesa. Po obdržení certifikátu zašlu jeho kopii na e-mail nebo přes formulář. My vše vytiskneme a přidáme pod stromeček.
- Příklad 2: Pořídím a zavezu do útulku potravu pro zvířata – informaci o tom zašlu e-mailem nebo vyplním formulář. My vytvoříme děkovnou kartu a přidáme ji pod stromeček a Vám ji zašleme v elektronické podobě.
Nemusíte se bát zveřejnění žádných osobních údajů – pokud samozřejmě nebudete chtít uvést např. jméno.
E-mail: lingvistikapomaha@gmail.com
Formulář ZDE.
In the Case of Protosemiosis: Indexicality vs. Iconicity of Proteins
Pokiaľ ste si niekedy kládli otázku, či je znaková povaha pretínov skôr ikonická alebo indexálna,
alebo ako nízko je možné situovať spodný prah sémiotiky, prečítajte si, K AKÉMU ZÁVERU SME PRIŠLI NA KOL!

Gatherings in Biosemiotics
Těšíme se na viděnou již za týden!

68th Studentische Tagung Sprachwissenschaft (StuTS)
- When? November 19-22, 2020.
- Where? Due to the conditions of the Covid-19 pandemic, the conference is fully digital, and participation is free of charge.
- Registration is open until November 16th, 23:59 CET (UTC+2).
The 150 scheduled talks by students and postgraduates from various countries and multiple continents together with the seven scheduled keynote talks by esteemed lecturers in linguistics make the 68th StuTS the most global edition of the semiannual conference so far. In addition, this year's conference for students of computational linguistics, TaCoS 2020, has been integrated into the 68th StuTS. The full list of talks can be viewed here, the registration can be made via this link.
AIA – STUDIJNÍ A VÝZKUMNÉ POBYTY V ZAHRANIČÍ PRO STUDENTY BSP, MSP A DSP NA ZÁKLADĚ MEZINÁRODNÍCH SMLUV 2021
- přehledný leták ZDE
DAAD – studijní a výzkumné pobyty v Německu
- možnosti:
- 1. VÝZKUMNÁ STIPENDIA PRO STUDENTY DSP, POSTDOKTORANDY A VĚDĚCKÝ DOROST
TERMÍN: 16.11.2020 a 30.4.2021 - 2. PRO ABSOLVENTY pro STUDIUM v MSP
TERMÍNY: různé, a to v září, říjnu, listopadu a prosinci pro různé vědní obory, nutné sledovat na níže uvedeném odkaze DZS - 3. LETNÍ KURZ NĚMČINY PRO STUDENTY OD 2. ROČ. VŠ
TERMÍN: 1.12.2020
- 1. VÝZKUMNÁ STIPENDIA PRO STUDENTY DSP, POSTDOKTORANDY A VĚDĚCKÝ DOROST
- veškeré info ZDE (s. 15–21)

Milé studentky a studenti,
stále je možné zapsat se do kurzu Lingvistické aplikace (KOL/VLAP)!
- Kurz bude probíhat v pondělky od 11:30 do 13:00 v online formě (zoom).
- Vyučuje jej dr. Kateřina Lesch.
V zimním semestru probíhat volitelný kurz Academic Writing.
- vždy v pondělí od 9:45 do 11:15, v učebně 1.04 na K12
- bližší informace ZDE
Milé studentky a studenti bakalářského studia Obecná lingvistika a teorie komunikace, došlo ke změnám ve vypsání těchto kurzů:
- kurz "Principy vývoje jazyka" KOL/PVJ bude vypsán v letním semestru 2020/2021
- kurz "Biosémiotika" KOL/VBS je vypsán již v zimním semestru 2020/2021
- kurz "Metodologie výzkumu kritické analýzy diskurzu" KOL/VKAD bude vypsán v letním semestru 2020/2021
Všechny srdečně zveme na habilitační přednášku dr. Dana Faltýnka, která se uskuteční online formou ve čtvrtek 21. 5. 2020 od 13:00 !
- Odkaz ZDE
Přihlášky na CEEPUS
Milí studenti/studentky, přestože nevíme, jak se bude situace kolem COVID-19 vyvíjet, nadále můžete podávat přihlášky na zahraniční výjezdy CEEPUS.
- podrobnější info a seznam našich partnerských univerzit naleznete ZDE
- hlásit se můžete na oba semestry 2020/2021
- deadline pro podání přihlášek je 15. 06. 2020
Úvod do Digital Humanities
Ve dnech 16., 17. a 24. 4. proběhnou blokové semináře Úvodu do DH.
- Seznámíme se v nich s těmi nejdůležitějšími body studia lidských činností v digitální formě, a to na zajímavých příkladech, např. i včetně reflexí zpracování informací týkajících se koronaviru.
- Vzhledem k tomu, že semináře proběhnou přes aplikaci Zoom, mají neomezenou kapacitu. Zváni jsou proto studenti a studentky jak bakalářského, magisterského i doktorského studia.
- Každý kdo se bude chtít zúčastnit, nechť ZDE vyplní svůj e-mail, na který mu v dané termíny přijde pozvánka na Zoom Meeting.
Již brzy spustíme nový studijní program!
Digital Humanities pro budoucnost. Tak se jmenuje projekt, kterému se věnuje katedra obecné lingvistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Ústavem informačních studií a knihovnictví Univerzity ve Wrocławi. Jeho výsledkem by měl být mimo jiné nový bakalářský program na UP – Digital Humanities. První studenti by jej měli začít studovat na podzim 2021.
- Více se dočtete v článku
! Našim absolventským ročníkům !
- mezní termín odevzdávání diplomových prací je posunut do 07. 05. do 11:00
- mezní termín splnění studijních povinností přes SZZk je posunut do 04. 06. do 11:00
- termíny SZZk a obhajob DP jsou 01. 07. a 02. 07
Kurzy letního semestru
Milé studentky, milí studenti, pakliže s příchodem letního semestru pořád váháte, jaké kurzy si zapsat, vězte, že výběr je široký!
- Základy historickosrovnávací jazykovědy (ZHSJ)
- Cognitive semiotics (pod zkraktou VJAZ!)
- Gótština (GOT)
- Sémantiky: od elementárních jednotek ke světu (SEJES)
- Francouzština pro lingvisty (VSM9, VS9BC): doporučená úroveň B1
Greetings from the University of Tartu! |
The University of Tartu in Estonia welcomes you to International Summer University. Gain an international academic experience from one of the oldest and most distinguished universities in the Baltic States. We welcome applications from all adults including university students, professionals and other experts, regardless of educational background. Explore the selection of interdisciplinary and subject specific summer programmes in English or find a suitable Estonian language course. |
Juri Lotman and the Semiotics of Culture: Contemporary Applications offers deeper understanding of cultural mechanisms and a set of tools for practical analysis of culture. Scholarships available. |
|
|
|
|
|
|
05 – 11 July in Viljandi |
|
Čtvrteční přednášky zahraničních hostů
- Čtvrteční přednášky zahraničních hostů (13. 02. 20 - 07. 05. 20) jsou otevřeny jak pod kódem KOL/PZV,
tak pod kódy:- KOL/VSM1
- KOL/VSM2
- KOL/VSM3
- KOL/VSM4
- KOL/VSM5
- KOL/VSM6
- KOL/VSM7
- KOL/VSM8
- KOL/VSM10
- KOL/VS1BC
- KOL/VS10B
- KOL/VS2BC
- KOL/VS3BC
- KOL/VS4BC
- KOL/VS5BC
- KOL/VS6BC
- KOL/VS7BC
- KOL/VS8BC
Lingvistické aplikace
- Milé studentky a milí studenti, výuka předmětu Lingvistické aplikace započne 17. února v 11:30.
Výběrové řízení Erasmus+
- Přihlášky můžete podávat přes aplikaci Erasmus+, a to do 16. 02. 2020.
- Seznam smluvních univerzit a podmínky přihlášení naleznete ZDE.
John Wakefield - Intonation is in the lexicon

Čína: Studijní či výzkumné stáže - iniciativa 17 + 1
Čínská vláda stejně jako v minulých letech nabízí českým zájemcům v rámci iniciativy 17+1 stipendijní místa ke studiu v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech v ČLR počínaje akademickým rokem 2020/2021, jakož i ke studijním či výzkumným stážím v ČLR v délce jednoho až dvou semestrů.
- Zájemci doručí požadované dokumenty ve stanoveném termínu na Odbor mezinárodních vztahů MŠMT. Termín pro odevzdání přihlášek je 13. ledna 2020 do 15 hodin.
- Uchazeči, kteří obdrží nominaci MŠMT ke studiu v ČLR v akademickém roce 2020/2021 v rámci stipendia na základě bilaterální smlouvy, nejsou vhodnými kandidáty!
- Podrobné informace o nabízených stipendiích, podmínkách pro žadatele a průběhu výběrového řízení jsou zveřejněny na webových stránkách Akademické informační agentury (AIA).
Stipendium pro doktorské studium ve Francii
- informace ZDE
Stipendia pro magisterské & doktorské studium v Německu


Srdečně zveme na předvánoční lingvistickou konferenci


Nabídka stipendií na studijní a výzkumné pobyty pro studenty BSP, MSP a DSP 2020/21 přes MŠMT
- ALBÁNIE: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 31.12.2019
- BULHARSKO: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 31.12.2019
- ČÍNA: studijní a výzkumné pobyty pro nesinology → 20.12.2019; pro sinology → 31.12.2019
- EGYPT: studijní pobyty pouze pro studenty DSP → 13. 12. 2019
- ESTONSKO: studijní pobyty pouze pro studenty DSP → nutno sledovat zde
- FRANCIE: studijní pobyty pro studenty DSP a pro studenty DSP v rámci doktorátu pod dvojím vedením / Cotutelle → 1.2.2020
- GRUZIE: studijní a výzkumné pobyty → 31.12.2019
- LITVA: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → nutno sledovat zde
- LOTYŠSKO: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 31.12.2019
- MAĎARSKO: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 2.12.2019
- MONGOLSKO: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 31.12.2019
- NĚMECKO: studijní a výzkumné pobyty přes DAAD → různé termíny
- POLSKO: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 22.1.2020
- RAKOUSKO: studijní pobyty pro studenty MSP a DSP → 31.10.2019 na LS, 15.3.2020 na ZS
- REPUBLIKA SEVERNÍ MAKEDONIE: stud. pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 13.12.2019
- RUMUNSKO: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 31.12.2019
- RUSKO: studijní pobyty pro studenty BSP, MSP i DSP → 30.11.2019
- SLOVENSKO: studijní pobyty pro studenty MSP → 21.2.2019
- ŠVÝCARSKO: studijní pobyty pro studenty DSP a studenty uměleckých směrů → 16.11.2019
Merrillův program
Merrillův program 2020/2021 - výběrové řízení na semestrální studijní pobyty na partnerských školách v USA. Informace o programu zde.
Zahraniční oddělení UP vyhlašuje výběrové řízení na semestrální stipendijní pobyty v USA v rámci Merrillova programu v akademickém roce 2020/2021 na těchto partnerských školách:
- COE College Cedar Rapids, Iowa
- Moravian College, Bethlehem, Pennsylvania
Přihlášku s požadovanými přílohami (motivační esej, CV, přehled studijních výsledků, doporučení) je možné odevzdat osobně paní Zuzaně Hamdanieh nebo zaslat e-mailem na adresu zuzana.hamdanieh@upol.cz do pondělí 20. ledna 2020 včetně.
Zájemci mohou počítat s odpuštěním školného a finančním příspěvkem od UP k úhradě bydlení a stravného, nicméně potřeba finanční spoluúčasti studenta pro pokrytí dílčích poplatků, cestovních nákladů, kapesného, atd. zůstává.
Akademická informační agentura AIA - stipendijní pobyty
Dovolujeme si Vás upozornit na blížící se termíny odevzdání přihlášek do výběrových řízení na stipendijní pobyty 2020/2021 aka neváhejte a hlaste se!
Akademická informační agentura AIA informuje o nabídkách stipendijních pobytů v zahraničí na základě mezinárodních smluv pro studentky, studenty a akademické pracovnice a pracovníky veřejných vysokých škol. Obecné informace k výběrovým řízením zde.
Možnost vyjet do Číny, Albánie, Bulharska, Gruzie, Lotyšska, Mongolska, Rumunska. Bližší informace k jednotlivým zemím zde.
- Čína poskytuje stipendijní místa na semestrální studijní pobyty pro studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů, přednostně studentům jiných než sinologických oborů, v celkovém rozsahu 90 měsíců.
- Albánie nabízí stipendia na studijní pobyty v celkovém rozsahu 18 měsíců pro zájemce z řad studentů BSP, MSP a DSP v délce 2–9 měsíců. Dále nabízí v celkovém rozsahu 2 měsíců výzkumné a přednáškové pobyty pro VŠ učitele v max. délce 1 měsíc. 2 místa nabízí zájemcům o letní školu albánského jazyka v roce 2020 v délce 1 měsíce.
- Bulharsko nabízí stipendia na studijní pobyty v celkovém rozsahu 27 měsíců pro zájemce z řad studentů BSP, MSP a DSP v délce 2–9 měsíců. Dále nabízí v celkovém rozsahu 3 měsíců studijní a výzkumné pobyty pro VŠ učitele délce 1–3 měsíců.
- Gruzie nabízí stipendia na studijní pobyty v celkovém rozsahu 27 měsíců pro zájemce z řad studentů BSP, MSP a DSP v délce 2–9 měsíců. Dále nabízí v celkovém rozsahu 2 měsíců výzkumné a přednáškové pobyty pro VŠ učitele v max. délce 1 měsíc.
- Lotyšsko poskytuje stipendia na studijní pobyty v celkovém rozsahu 30 měsíců pro zájemce z řad studentů BSP, MSP a DSP v délce 2–10 měsíců.
- Mongolsko nabízí stipendia na studijní pobyty v celkovém rozsahu 20 měsíců pro zájemce z řad studentů BSP a MSP v délce 2–9 měsíců a stipendia na studijní pobyty v celkovém rozsahu 20 měsíců pro studenty DSP v délce 2–9 měsíců.
- Rumunsko nabízí stipendia na studijní pobyty v celkovém rozsahu 27 měsíců pro zájemce z řad studentů BSP, MSP a DSP v délce 2–9 měsíců.
Zájemci o studijní pobyt v Číně se přihlašují v termínu 20. prosince 2019 do 12:00, uchazeči o stipendium do Albánie, Bulharska, Gruzie, Lotyšska, Mongolska a Rumunska v termínu 31. prosince 2019 do 12:00 zasláním požadovaných dokumentů do sídla Akademické informační agentury (Dům zahraniční spolupráce, AIA, Na Poříčí 1035/4, 110 00 Praha 1).
Claudio Rodríguez: How to Explode a Semiotic Bomb: On Semiotic Warfare

The 16th international Congress 2020 of the German Semiotic Association
“Transformations of Signs and their Objects“ (Chemnitz, 22. bis 26. September 2020)
- Všem zájemcům o účast na kongresu, Call for Papers ZDE
Lednový termín obhajob a státnic
- Lednové státnice a obhajoby budou probíhat v úterý 14. 01. 2020 od 10:00
- Pokud chcete v tomto termínu obhajovat diplomovou práci, musíte ji odevzdat nejpozději 12. 12. 2019
Marco Petolicchio: Digital Methods in Humanities
- na viděnou ve čtvrtek!

Těšíme se na vás na aktivu!

Srdečně zveme - již dnes v 15:30!

Výstava programu Erasmus+ & Dny mobilit
Program Erasmus+ slaví již 20 let, a to výstavou a Dny mobilit.
- zahájení výstavy a Dnů mobilit proběhne 30. 9. 2019 ve 13:00 v Respiriu, budova C, přízemí, Křížkovského 10 (ke zhlédnutí do 4. 10.)
- výstava bude spojená s doprovodným programem o možnostech výjezdů studentů (Bc., Mgr., DSP) do zahraničí
- své zkušenostmi a zážitky budou od 1. 10. do 3. 10. vždy od 13:00 prezentovat studenti, kteří se právě ze zahraničí vrátili, mluvit se bude i o administrativě s výjezdy spojenou, o organizaci zahraniční agendy na FF/UP, přihláškách, deadlinech atd.
Podrobný program ZDE.
Kdo nevěří, ať tam běží!
Přednášky pozvaných hostů
- na tento kurz se můžete zapisovat i pod kódy výběrových seminářů: VSM2-10
- konkrétní rozvrh přednášek vám zašleme mailem v průběhu semestru
40. ročník studentského workshopu Žďárek
Kolegové z Prahy zvou na jubilejní 40. studentský workshop Žďárek, který se tentokrát koná již na podzim, a to ve dnech 1.–3. listopadu 2019 v Kostelci nad Černými lesy.Vítání jsou zejména studenti bakalářského a magisterského studia z různých oborů, kteří mají chuť prezentovat své lingvistické i literárněvědné práce – magisterské, bakalářské, seminární práce nebo i vlastní výzkum, a kteří chtějí sdílet své odborné nápady a názory. Prostor Žďárku je otevřen i těm, kteří dosud nemají s prezentací své práce před kolegy zkušenosti.Preferováni jsou účastníci s referáty, zájemci bez příspěvků budou pouze doplňovat kapacitu Žďárku (u přihlášených bez příspěvků rozhoduje termín přihlášení). Přednost mají ti zájemci, kteří se chtějí účastnit celého workshopu.
- Přihlašování bude ukončeno 20. října 2019, případně dříve, naplní-li se kapacita Žďárku. Veškeré informace a odkaz na přihlašovací formulář naleznete ZDE.
- Dotazy můžete směřovat na e-mail vinson@seznam.cz

Doporučené kurzy
Vážení a milí, v rámci zimního semestru vám obzvláště doporučujeme tyto kurzy:
- Psycholingvistika - vždy ve středu v 16:45
- Přednášky hostujících profesorů - 3x za semestr, vždy ve čtvrtek v 15:00
1. konference České asociace kognitivní lingvistiky
- všichni jste srdečně zváni, více informací ZDE
Call for papers
• vítáme příspěvky věnované kognitivním přístupům ke studiu jazyka a komunikace
• jednacím jazykem konference je čeština
• abstrakty (mluvené příspěvky v délce 30 minut včetně diskuse) podávejte do 15. 9. 2019
• maximální délka abstraktu je 400 slov bez bibliografie

Nejen jazykem je člověk živ
- chcete-li obohatit svůj kulturní přehled, doporučujeme tento kurz

Gratulujeme Ľudmile Lackové k získání prestižní Ceny Jacquese Derridy!
Srdečně zveme všechny příznivce lingvistiky a těšíme se na viděnou!

Studentský workshop Žďárek
Ve dnech 10.–12. května 2019 se bude v Kostelci nad Černými lesy konat studentský workshop Žďárek.
Vítáni jsou zejména studenti bakalářského a magisterského studia z různých oborů, kteří mají chuť prezentovat své lingvistické práce – magisterské, bakalářské, seminární práce nebo i vlastní výzkum, a kteří chtějí sdílet své odborné nápady a názory. Prostor Žďárku je otevřen i těm, kteří dosud nemají s prezentací své práce před kolegy zkušenosti.
Přihlašování bude ukončeno 30. dubna 2019, případně dříve, naplní-li se kapacita Žďárku. Veškeré informace a odkaz na přihlašovací formulář naleznete ZDE.
Dotazy můžete směřovat na e-mail vinson@seznam.cz
Raquel Amaro a Rute Costa v Olomouci
Srdečně zveme na zítřejší přednášky!

Mattia Thibault: Unweaving the urban fabric, perspectives on semiotics of the city
Srdečně zveme na čtvrteční přednášku!

Červnové státnice a obhajoby
- 12. - 13. 06. proběhnout červnové státnice a obhajoby (Bc. i Mgr.)
- Zapisovat se na ně můžete od 11. března.
Letní škola v Tartu
Univerzita v Tartu zve na letní školu! Účastníci získají cenné akademické zkušenosti z jedné z nejprestižnějších pobaltských univerzit. Hlásit se mohou jak studenti, profesionálové, tak všichni ostatní nezávisle na svém akademickém či profesním zázemí.
- Kurzy budou probíhat v angličtině.
- Na většinu kurzů je možné získat stipendium.
Christopher Ballard & Richard Feinberg v Olomouci
Tým kulturní antropologie zve na přednášku prof. Christophera Ballarda (The Australian National University) a také na workshop, který zahájí prof. Richard Feinberg.
Akce se uskuteční ve středu 13. února - přednáška prof. Ballarda v 10:30 a workshop s úvodním slovem prof. Feinberga ve 13:30.
Přednáška a workshop se budou konat v prostorách katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie - posluchárna bude upřesněna na místě.
Lingvistické aplikace
Milí studenti, kurz doktorky Veselovské - Lingvistické aplikace - v nadcházejícím letním semestru začne až druhý výukový týden, tj. 18. 02. 2018.
Eye Tracking
K nabídce výběrových seminářů pro nadcházející letní semestr přibyl také prakticky zaměřený seminář o Eye Trackingu. Seminář poskytne úvod do problematiky marketingových analýz za pomoci experimentálních metod s důrazem na využití Eye Trackeru. Důležitou částí semináře bude seznámení se s hardwarem a softwarem Eye Trackeru, metodologií vypracování experimentu a jeho následným vyhodnocením.
Neváhejte, zapisujte, trackujte!
Přednášky hostujících profesorů
V letním semestru nás čekají zajímavá setkání s významnými výzkumníky z celého světa. Na návštěvu Olomouce se těší např. prof. Rute Costa a Raquel Amaro z Lisabonu, Mattia Thibault z Finska (Tampere University of Technology) či Serge Tchougounnikov z francouzského Dijonu. Tématy přednášek budou sémiotika a urbanisitka, kvantitativní lingvistika a terminologie, dialogičnost u Bachtina a mnohé další.
Čtvrteční přednášky si zapisujte pod kódem KOL/VSP, KOL/VSM8, KOL/VS8BC. Pokud už jste přednášky absolvovali vícekrát a nemůžete se zapsat na vypsané kódy, kontaktujte Ludmilu Lackovou.
Od 1. 1. 2019 řeší Katedra obecné lingvistiky FF UP dva nové projekty:
Ve spolupráci s nakladatelstvím Nová Beseda a Masarykovou univerzitou je to projekt TAČR s názvem Interaktivnı́ odborné knihy - redefinice elektronického publikování v oblasti non-fikce. Cílem projektu je design a testování nového typu elektronické publikace. V současné době projektový tým plánuje publikaci tří titulů z oblasti filozofie fyziky, forenzní lingvistiky a obecné lingvistiky. Zda se z elektronické knihy podaří vytvořit sociální síť, uvidíme v polovině příštího roku.
Ve spolupráci s Karlovou univerzitou je to projekt GAČR s názvem Zjednodušující předpoklady a nekauzální vysvětlení. Cílem projektu z oblasti analytické filosofie vědy je prozkoumání role zjednodušujících předpokladů (především abstrakce a idealizace) při tvorbě vědeckých modelů (a teorií) a při konstrukci nekauzálních vědeckých explanací. Jestli je možné vyjádřit lingvistický strukturalismus prostředky topologické teorie grafů, zjistíme v průběhu následujících tří let.
Výběrové řízení na studijní pobyty Erasmus+
Milí studenti, vyhlašujeme výběrové řízení na studijní pobyty Erasmus+ pro akademický rok 2019/2020. Přihlášky prosím podávejte nejpozději do 8. února 2019 prostřednictvím této aplikace. Seznam partnerských univerzit i detaily pro podávání přihlášek naleznete na ZDE.
Pro více informací pište na: ondrej.vrabel01@upol.cz
Výběrové semináře LS 2018/2019
Milí studenti, přehled výběrových seminářů pro LS 2018/2019 naleznete ZDE.
Přednáška & workshop - Sinofonní pohraničí
V rámci projektu Sinofonní pohraničí se na FF UP 17. 12. 2018 uskuteční zajímá přednáška a workshop, na něž jste srdečně zváni:
PŘEDNÁŠKY HOSTUJÍCÍCH PROFESORŮ
Ve čtvrtek 13. 12. 2018 se na katedře uskuteční následující přednášky:
- Prof. Alexander Bolshoy, University of Haifa, Israel
Let us compile GNOMIC 2.0 - a new Dictionary of Sequence Biology - Dr. Diego Krivochen, University of Reading, UK
I don’t think every linguist will agree with this analysis (or ‘on NEG lowering into quantifiers’)
Abstrakty obou přednášek naleznete ZDE.

VĚDECKOFILOZOFICKÝ WORKSHOP
Všechny zájemce o vědu a filozofii zveme ve čtvrtek 6. 12. na vědeckofilozofický workshop.

THE FORMAL METHOD IN GERMANY AND RUSSIA
Přijďte si ve čtvrtek 01. 11. 2018 poslechnout přednášku Sergueie Tchougounnikova:
The Formal method in Germany and in Russia.
- anotace ZDE

KORPUSOVÝ WORKSHOP V PRAZE
V sobotu 3. 11. 2018 se bude na Filozofické fakultě v Praze konat bezplatný workshop Českého národního korpusu pro všechny zájemce (nejen) z řad lingvistů, překladatelů či učitelů.
- Chcete-li se zúčastnit, veškeré info a registraci najdete ZDE
ZAHRANIČNÍ MOBILITA STUDENTŮ DSP FF UP PRO ROK 2019
Jste-li studentem/studentkou DSP a chcete se zúčasnit v roce 2019 konference nebo vyjet na výzkumný pobyt,
máte možnost získat stipendium FF UP.
- uzávěrka podávání přihlášek je 06. 11. 2018
- veškeré informace naleznete ZDE
TEORIE RELATIVITY PRO VŠECHNY
Mysleli jste si, že nikdy nepochopíte teorii relativity?
Opak je pravdou! Přijďte se k nám přesvědčit již ve čtvrtek 21. 10.!
PŘIHLÁŠKY NA CEEPUS
Milí studenti, neváhejte podávat přihlášky na CEEPUS studijní pobyty! Termín pro podávání přihlášek na letní semestr 2019 je v rámci sítí CEEPUS stanoven na 31. října 2018. Přihlášky podávejte prostřednictvím tohoto webu. Všechny potřebné informace naleznete na webu katedry v sekci Zahraničí. Na základě dobrých zkušeností studentů můžeme doporučit např. University of Graz, University of Ljublana, Unversity of Zagreb či University of Novi Sad.
- V případě jakýchkoli dotazů pište na: ondrej.vrabel01@upol.cz
PH.D. STIPENDIA FRANCOUZSKÉ VLÁDY
Zájemci o Ph.D. stipendium francouzské vlády určené pro dvojí doktorát či výzkumnou stáž, koukněte ZDE.
- Uzávěrka podávání přihlášek je 01. února 2019
SPISOVNÁ ČEŠTINA A JAZYKOVÁ KULTURA
Vážení a milí, rádi bychom vás pozvali na konferenci „Spisovná čeština a jazyková kultura 2018″, která se uskuteční na Katedře bohemistiky FF UP ve dnech 18. a 19. 10. 2018. Tématem konference bude aktuální stav spisovné češtiny a její vyhlídky – v širokém smyslu tohoto vymezení (mluvená komunikace, vývojové tendence, jazyk médií, institucí, škol, beletrie aj.)
- Program konference je ke stažení ZDE.
SEMIOTICS, LOTMAN, PEIRCE AND YOU
Neváhejte a přijďte si ve čtvrtek poslechnout přednášku na téma
Semiotics, Lotman, Peirce and You: Can We Really Combine Such Different Approaches?
- This presentation will attempt to tackle in (very) general lines the tenets of Lotmanian and Peircean semiotics, observing their possible intersections and interactions as well as their theoretical incompatibilities. As history would have it, both traditions stem from different roots, and their playing along cannot be taken for granted. In examining these historical roots in light of the naturalizing project of current semiotics, we can hope to find some points to connect both sides, even if not everything will work within the same machinery. It will be argued that biosemiotics offers the most productive prospect moving forward.
ČLOVĚK V DIGITÁLNÍ DOBĚ
NOC VĚDCŮ již v pátek 05. 10.!
S nadhledem a v souvislostech budeme na KOL prezentovat Digital Humanities. Obor, který zkoumá nově vznikající digitální reflexi světa. Přijďte nahlédnout aktuální trendy ve vývoji teorie komunikace 21. století.